VIDEO | Gură de oxigen pentru Dinamo! Meci nebun la Clinceni! Gazdele au ratat două penalty-uri

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 05 iulie 2020, ora 19:26,
Dinamo
Dinamo

Dinamo București a câștigat meciul din deplasare cu Academica Clinceni, scor 3-1, în etapa a opta din play-out-ul Ligii 1. La scorul de 1-0 pentru Dinamo, gazdele au ratat două penalty-uri.

A fost un debut nefast în Liga 1 pentru tânărul Ioan Borcea, care va împlini mâine 18 ani. Mijlocașul de la Dinamo a fost înlocuit după numai un minut de joc.

Deian Sorescu a deschis scorul în minutul 19, din penalty.

În prelungirile primei reprize, Clinceni a primit o lovitură de la 11 metri, dar execuția lui Vojtus a fost parată de către portarul dinamovist.

În minutul 55, gazdele au irosit un alt penalty. De această dată, șutul lui Buziuc a fost respins de către portarul Straton.

În minutul 65, tânărul Ahmed Bani (17 ani) a înscris primul său gol în Liga 1, iar Dinamo conducea cu 2-0.

În minutul 71, Diego Fabbrini a înscris din centrarea lui Sorescu. Un minut mai târziu, Alexandru Buziuc a redus din handicap pentru echipa din Clinceni.

Este prima victorie pentru Dinamo în play-out-ul Ligii 1. ‘Câinii roșii’ rămân pe loc retrogradabil.