VIDEO | Grozav şi-a făcut planul pentru Oslo. „Nu mergem ca la tăiere!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 04 iunie 2019, ora 15:43,
Grozav
Grozav

Surpriza din lotul lui Cosmin Contra, Gicu Grozav, crede că tricolorii pot da lovitura vineri la Oslo. Fostul dinamovist a reuşit să revină în circuitul echipei naţionale după evoluţiile pe care le-a avut în Ungaria, la Kisvarda.

Gicu Grozav a acordat FRF TV un interviu în cadrul căruia a vorbit despre meciurile echipei naționale de fotbal, din cadrul preliminariilor EURO 2020.

Eu cred că dacă mergem să facem egal nu o să fie bine. Trebuie să mergem cu gândul la victorie. Trebuie să intrăm motivați din primul minut, cu toții știm cât de importante sunt aceste meciuri. Trebuie să ne autodepășim. Avem o echipă care poate să învingă Norvegia. Eu zic că nu trebuie să mergem ca la tăiere. Trebuie să mergem încrezători și foarte motivați din primul minut, a spus Gicu Grozav pentru FRF TV.

Grozav se bucură de încrederea selecţionerului. A mai lucrat alături de Cosmin Contra la Petrolul, într-una din cele mai bune perioade ale carierei.

Am o relație bună cu domnul Contra, poate a fost un feeling reciproc. M-a motivat foarte bine. Nu cred că este un jucător pe care să nu îl motiveze. Are dorința aceea care ne inspiră și ne dă o motivație în plus (…) Numărul 10 în România și la echipa națională mereu a fost o problemnă, pentru că a fost purtat de jucători mari. Și acum trebuie cineva să îl poarte. Mister va decide cine îl va purta. Nu e important cine îl va purta, ci să câștigăm aceste două meciuri, a mai spus Gicu Grozav.

Ajuns în iarnă în campionatul Ungariei, la Kisvarda, Grozav a marcat de 5 ori în 14 apariţii pentru noua sa echipă de club.

Am încercat să îmi găsesc o echipă unde să joc constant. Nu îmi pare rău că am mers acolo. Am jucat, mi-am regăsit forma și mă simt bine. Eu zic că acolo mi-am făcut treaba bine și îmi doresc să fac următorul pas„, a mai spus Gicu Grozav.

Norvegia – România se va juca vineri, 7 iunie, iar Malta – România luni, 10 iunie. Ambele partide au aceeaşi oră de start, 21:45.