VIDEO | Grea revenire după triumful de la Wimbledon! Halep: „Corpul meu se resimte”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 07 august 2019, ora 22:40,
halep-rogers-cup

Simona Halep (locul 4 WTA) s-a calificat cu mari emoții în optimile de finală la Rogers Cup de la Toronto. Deși americanca Jennifer Brady (76 WTA) a câștigat mai multe puncte, românca s-a impus cu scorul de 4-6, 7-5, 7-6 (5).

Halep (27 de ani) este campioana en titre de la Rogers Cup, după ce a câștigat trofeul în 2018 la Montreal.

Meciul a durat două ore și jumătate. Simona a condus cu 4-0 în setul decisiv. Raportul punctelor câștigate a fost 110-105 pentru sportiva din SUA.

Am simțit astăzi că n-am mai jucat de două săptămâni, am fost acasă. A fost foarte greu să revin și să joc un meci oficial, corpul meu se resimte! Aveam nevoie de o pauză după Wimbledon, a fost un turneu încărcat de emoție. Voiam să mă odihnesc. Acum încerc să revin și să ating nivelul meu maxim.

Fanii mă ajută foarte mult de fiecare dată când joc. Vă mulțumesc tuturor pentru că ați venit și vă aștept la meciul următor„, a spus Simona Halep la finalul partidei.

În runda următoare, Simona Halep va juca împotriva învingătoarei din partida Donna Vekic (Croația, locul 24 WTA) – Svetlana Kuznețova (Rusia, 198 WTA).