VIDEO | Gol și pasă decisivă pentru Stanciu! Victorie pentru Sparta Praga

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 10 noiembrie 2018, ora 19:25,
STANCIU SPARTA

Sparta Praga a câștigat meciul din deplasare cu Karvina, scor 3-1, în etapa a 15-a din campionatul Cehiei. Nicolae Stanciu a înscris un gol și a reușit o pasă decisivă.

Karvina a deschis scorul în minutul 34, prin Budinsky, din penalty. Mijlocașul a fost eliminat în minutul 45, în urma unui conflict cu un adversar.

Radakovici a egalat în minutul 51, în urma unui corner executat de Nicolae Stanciu.

Stanciu, căpitanul echipei pragheze, a înscris în minutul 71, cu un șut de la marginea careului. Mingea a fost deviată și l-a păcălit pe portar.

În minutul 86, Sparta Praga a primit un penalty, iar Stanciu l-a lăsat pe Plavsic să execute. Mijlocașul sârb a înscris de la 11 metri și a stabilit scorul final.

Bogdan Vătăjelu a profitat de suspendarea lui Alexandru Chipciu și a fost titular în banda stângă, fiind înlocuit în minutul 56.

Sunt fericit că Srdjan Plavsic a înscris. Cred că a fost primul lui gol în acest sezon. Este important pentru încrederea lui. L-am lăsat să execute penalty-ul pentru că nu urmăresc nicio performanță individuală. Trebuie să fim din ce în ce mai buni ca echipă, doar așa ne putem lupta pentru titlu„, a spus Nicolae Stanciu la finalul partidei, citat de site-ul oficial al clubului.

Sparta Praga a întrerupt o serie de trei înfrângeri în deplasare și ocupă locul 3 în clasament, la patru puncte de Slavia Praga și Viktoria Plzen.