VIDEO Gol senzațional în Liga Australiană. „Lovitura scorpionului” la vinclu

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 28 aprilie 2018, ora 13:31,
SUA
SUA

Partida Newcastle Jets – Melbourne City, din semifinalele play-off-ului Ligii Australiene, va intra în antologia fotbalului. Cei peste 19.000 de spectatori aflați pe arena din orașul Newcastle au văzut un gol de povestit nepoților, care i-ar face invidioși și pe cei mai buni fotbaliști ai lumii.

Era minutul 57. Gazdele erau conduse cu 1-0, după autogolul lui Topor-Stanley din minutul 14. Acțiune de atac în zona fundașilor centrali ai oaspeților. Venezueleanul Ronald Vargas încearcă o pasă lobată, iar australianul Riley McGree agață mingea cu călcâiul, de la 16 metri, și o catapultează în vinclul porții. Execuția artistică a mijlocașului de 19 ani a fost catalogată drept una dintre cele mai frumoase „lovituri ale scorpionului” din istorie.

Newcastle Jets s-a calificat în finala play-off-ului Ligii Australiene grație reușitei lui Hoffman din minutul 75.

Fundașul macedonean Daniel Georgievski, fost jucător al Stelei, este un om de bază pentru Newcastle Jets și a catalogat execuția lui McGree drept „absolut incredibilă„, într-un interviu după meci.