VIDEO | Ghinion teribil pentru Marius Copil la US Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 29 august 2018, ora 00:14,
Marius Copil

Marius Copil (locul 82 ATP) a abandonat în meciul cu croatul Marin Cilici (locul 7 ATP), din primul tur de la US Open. Românul a început excelent partida și a condus cu 5-1.

Copil a abandonat din cauza unor probleme la gleznă, la scorul de 7-5, 6-1, 1-1 pentru Cilici, după o oră și 34 de minute de joc.

Jucătorul din Arad a chemat fizioterapeutul încă din setul doi (scor 5-7, 0-5), acuzând dureri la piciorul stâng.

Primul set a fost de coșmar pentru Marius Copil, care a trecut de la extaz la agonie. Românul a condus cu 5-1 și a ratat șapte șanse de a închide setul. Marin Cilici a revenit spectaculos și a câștigat șase game-uri la rând.

După aceea, totul s-a rupt pentru Copil, atât din punct de vedere mental, cât și fizic.

A jucat foarte bine la început de meci. Am simţit că are probleme şi este greu să rezişti în aceste condiţii grele. Îi doresc mult succes pe mai departe. Eu mă bucur că am reuşit să evit prelungirea meciului. La US Open, simt de fiecare dată că revin acasă„, a declarat Marin Cilici după meciul cu Marius Copil.

Acum două săptămâni, în turul secund al turneului de la Cincinnati, Marius Copil i-a luat primul set la tie-break croatului de 29 de ani, înainte de a le pierde pe următoarele două.

Marius Copil (27 de ani) era singurul reprezentant al României pe tabloul masculin la US Open. Copil nu a trecut niciodată de primul tur la Flushing Meadows.