VIDEO | Germania – Spania, finala Campionatului European de tineret! Ibericii au ‘spulberat’ Franța

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 iunie 2019, ora 23:13,
spania u21
spania u21

Germania și Spania vor juca finala Campionatului European de tineret din Italia și San Marino. După victoria nemților în fața României, scor 4-2, ibericii au câștigat fără emoții meciul cu Franța, scor 4-1.

Pe arena ‘Mapei’ din Reggio Emilia, Franța a deschis scorul din penalty, în minutul 16, după imprudența lui Firpo. Mateta a transformat lovitura de la 11 metri.

Spania – Franţa: 0-1 în minutul 15

Publicată de TVR1 pe Joi, 27 iunie 2019

Spania a controlat jocul, cu o posesie de peste 60%, și a întors scorul pe finalul primei reprize, prin Roca (28′) și Oyarzabal (45+4′ – penalty).

#EURO2019: Spania – Franţa: 1-1, în minutul 28

#EURO2019: Spania – Franţa: 2-1

Spaniolii preiau conducerea în prelungirile primei reprize: 2-1, în minutulhttps://www.tvrplus.ro/live/tvr-1 #EURO2019 #TVR1

În repriza doua, tot spaniolii și-au creat mai multe ocazii de gol. Olmo (47′) și Mayoral (67′) au adus o victorie fără emoții pentru ‘La Furia Roja’.

Spania (cu patru titluri europene în palmares) și Germania (campioana en titre) vor juca finala UEFA U21 Euro 2019, duminică, de la ora 21:45, pe ‘Dacia Arena’ din Udine.

finalau21spaniafrantaromaniaeuro 2019germaniacampionatul europeantineretechipa nationala