VIDEO | Germania a ‘zdrobit’ Serbia la Campionatul European de tineret

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 20 iunie 2019, ora 23:11,
germania-tineret

Naționala Germaniei a câștigat meciul cu Serbia, scor 6-1, la Campionatul European de tineret din Italia și San Marino. Nemții sunt printre favoriții la câștigarea trofeului.

Marco Richter a deschis scorul în minutul 16, cu o execuție de finețe.

Până la pauză, Gian-Luca Waldschmidt, atacantul de la Freiburg, a reușit o dublă (30′, 37′).

Mahmoud Dahoud, mijlocașul de la Dortmund, a făcut 4-0 în minutul 69, cu un șut fabulos de la distanță.

Waldschmidt, cel mai bun jucător al partidei, a reușit golul cu numărul trei în minutul 80.

În minutul 85, Serbia a primit un penalty, iar Andrija Zivkovici a înscris de la 11 metri.

Arne Maier a stabilit scorul final cu un șut de senzație în vinclu, în minutul 90+2.

Luka Jovic, atacantul pentru care Real Madrid a plătit 60 de milioane de euro, a fost aproape inexistent în acest meci.

Tot în grupa B de la Europeanul de tineret, Danemarca a învins Austria cu 3-1.

Maehle (33′, 77′) și Skov Olsen (90+3′) au înscris pentru nordici, iar Lienhart (47′) a reușit golul austriecilor, care au ratat un penalty în minutul 73.

Germania este virtual calificată în semifinalele Campionatului European de tineret, după două victorii.