VIDEO | Germania, calificată în semifinalele Campionatului European de tineret

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 23 iunie 2019, ora 22:57,
germania-tineret

Echipa națională de tineret a Germaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European din Italia și San Marino, după remiza cu Austria, scor 1-1, în ultimul meci din grupa B.

În celălalt meci din grupă, Danemarca a învins Serbia cu 2-0 și a încheiat pe locul doi, dar nu mai are șanse să avanseze în competiție.

Pe ‘Dacia Arena’ din Udine, Germania a deschis scorul în minutul 14, prin atacantul Gian-Luca Waldschmidt de la Freiburg.

Câteva minute mai târziu, Austria a primit un penalty, iar Kevin Danso a înscris de la 11 metri.

În repriza a doua, ambele echipe au scăzut ritmul de joc. Austria nu mai avea șanse de calificare în semifinale.

Danemarca a învins Serbia cu golurile lui Jacob Bruun Larsen (21′) și Jacob Rasmussen (51′).

Germania a câștigat grupa B, iar Danemarca s-a clasat pe locul doi.

danemarcau21austriasemifinalecampionatul europeaneuro 2019serbiagermaniatineretcalificare