VIDEO | George Pușcaș a fost din nou titular la Reading. Cum s-a descurcat atacantul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 22 august 2019, ora 08:14,
reading-puscas

George Pușcaș a jucat 77 de minute pentru Reading în remiza din deplasare cu West Brom, scor 1-1, în etapa a patra din Championship, liga a doua engleză. Atacantul român a avut o evoluție apreciată.

Chiar dacă nu a reușit să înscrie, George Pușcaș a fost aproape de gol în două rânduri.

În minutul 25, Ovie Ejaria i-a dat o pasă foarte bună internaționalului român, care a șutat pe lângă poartă din interiorul careului.

În minutul 47, Pușcaș a șutat puternic de la marginea careului, dar nu a nimerit ținta, fiind într-un unghi dificil.

Reading a deschis scorul în minutul 71, prin Ejaria. Zokore a egalat pentru West Brom în minutul 88, din penalty.

Atacantul George Pușcaș a încercat din răsputeri să adauge la cele trei goluri reușite de când a venit – s-a luptat din greu cu apărarea adversă, iar mingile în adâncime de la Swift și Ejaria au fost greu de interceptat de către marcatorul român. Cei doi atacanți, Boye și Pușcaș, s-au apărat eficient la cornere. În repriza a doua, Pușcaș a încercat să deblocheze tabela, dar a șutat pe lângă poartă dintr-un unghi închis„, a scris site-ul oficial al lui Reading.

În etapa trecută, George Pușcaș (23 de ani) a reușit o ‘dublă’ pentru Reading în victoria cu Cardiff, scor 3-0.

Atacantul a impresionat în această vară la Campionatul European de tineret și a fost transferat de Reading de la Inter Milano, pentru 8 milioane de euro plus bonusuri.