VIDEO | Gafă de începător! Gol antologic primit de către portarul Benficăi

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat marți, 12 martie 2019, ora 14:25,
vlachodimos
vlachodimos

Seară de coșmar pentru Benfica Lisabona! „Vulturii” aveau 2-0 cu Belenenses în minutul 63, pe teren propriu, dar au fost egalați până în minutul 70. Portarul Benficăi, Odisseas Vlachodimos, a gafat incredibil la primul gol al oaspeților.

După o primă repriză în care cele două echipe au intrat la egalitate la vestiare, scor 0-0, Benfica a turat motoarele în partea a doua și a reușit să puncteze de două ori, prin Jonas (55′) și Samaris (63′).

Lusitanii păreau că se îndreaptă către o nouă victorie în campionat, însă momentul din minutul 68 al partidei a amuțit spectatorii. Portarul grec Odisseas Vlachodimos (24 de ani) nu a apreciat corect traiectoria mingii, după o lovitură liberă, și a lăsat-o să intre în poartă.

După alte două minute, Belenenses a egalat și a plecat cu un punct de pe „Estadio Da Luz” din Lisabona.

După acest semieșec, Benfica se menține pe primul loc în campionatul Portugaliei, dar este la egalitate de puncte cu rivala FC Porto.