VIDEO | Gabi Tamaș, oferit ca exemplu în Liga 1! Bogdan Andone: „Colegii mai tineri au ce învăța de la el”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 06 martie 2020, ora 23:25,
Bogdan Andone

Astra Giurgiu s-a impus pe teren propriu cu FC Botoșani, scor 1-0, în etapa a doua din play-off-ul Ligii 1. Giurgiuvenii au înregistrat prima victorie în 2020 și au urcat pe locul 3 în clasament.

A fost un moment special pentru Gabi Tamaș. Fundașul a jucat la o zi după înmormântarea tatălui său și a înscris din penalty, în minutul 64.

Echipa a jucat bine în ultimele meciuri. Am făcut meci bun la Sibiu, apoi în repriza a doua a meciului cu Sepsi. Meci bun la Cluj, unde, cu puțină atenție, puteam să scoatem mai mult. Era normal să vină și victoria.

A fost o perioadă extrem de delicată pentru Gabi (n.a. – Tamaș), dar are o personalitate puternică. Nu s-a pus în niciun moment problema să nu joace. Doar ieri, când a fost înmormântarea, a lipsit de la antrenament și a ajuns aseară târziu. Mă bucur pentru el, pentru că a marcat în acest moment delicat. Mă bucur că băieții l-au ajutat astăzi în meci. Avem o listă de trei jucători care bat penalty-uri, nu contează cine execută. Denis Alibec nu era primul pe listă. Astăzi a fost Gabi, în semn de respect, și-a asumat. Sunt trei puncte importante pentru echipă.

Băieții au primit un salariu săptămâna trecută, cred că pe decembrie. Patronul le-a promis că săptămâna următoare vor primi încă un salariu. Așa au stabilit, de comun acord.

Am spus-o și mă repet! Tamaș este un jucător cu o experiență extraordinară, doar faptul de a face parte din lotul echipei naționale este un plus, prin experiența lui, prin capacitatea lui de a mobiliza jucătorii. Colegii lui mai tineri au ce învăța de la el, din toate punctele de vedere„, a spus Bogdan Andone la finalul partidei.