VIDEO-FOTO | Echipa lui Dan Petrescu a învins campioana Turciei! „Dublă” de vis pentru Denis Alibec

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 19 ianuarie 2021, ora 18:04,
DenisAlibec
DenisAlibec

Echipa antrenată de Dan Petrescu, Kayserispor, a învins-o pe Istanbul Bașakșehir, cu scorul de 2-0, într-un meci disputat marți, pe teren propriu. Partida s-a disputat în cadrul etapei a 20-a din Super Lig.

Dan Petrescu a obținut prima victorie de când a preluat-o pe Kayserispor. În precedenta rundă, echipa antrenată de fostul tehnician al CFR-ului a fost învinsă de Gaziantep cu 2-1.

Denis Alibec a înscris ambele goluri. Jucătorul român a deschis scorul în minutul 42 și a închis tabela în minutul 77. Ambele reușite au fost din acțiune.

Alibec mai marcase o singură dată de la transferul în Turcia.

La faza celui de-al doilea gol, Alibec s-a accidentat și a fost schimbat. Tot la gazde, Cristi Săpunaru a fost integralist și a luat cartonașul galben în prelungiri.

În urma acestei victorii, Kayserispor ocupă locul 17, primul neretrogradabil, cu 19 puncte, la egalitate cu Genclerbirligi, iar Istanbul BB e pe 13, cu 23 de puncte. În următoarea rundă, echipa pregătită de Dan Petrescu va evolua în deplasare, cu Fenerbahce.