VIDEO | Fotbalul, dincolo de rivalitate! Zidane și Guardiola au oferit faza serii în Liga Campionilor

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 august 2020, ora 10:01,
Guardiola-Zidane

Manchester City s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins-o pe Real Madrid cu scorul de 2-1, la Manchester, în manşa retur a optimilor. La finalul partidei, cei doi antrenori, Pep Guardiola și Zinedine Zidane, au lăsat rivalitatea deoparte și au dialogat timp de mai multe minute, pe teren.

Manchester City s-a impus cu același scor cu care a câștigat și confruntarea de pe ‘Santiago Bernabeu’. Raheem Sterling (9′) şi Gabriel Jesus (68′) au înscris după două erori grave ale fundașului Raphael Varane. Karim Benzema a reușit golul madrilenilor, în minutul 28.

Zinedine Zidane este la prima eliminare ca antrenor din Liga Campionilor. Francezul a câștigat trei trofee la rând cu Real Madrid.

Pep Guardiola nu a câștigat niciodată Liga Campionilor cu Manchester City, iar ultimul triumf al său în această competiție datează din 2011, când era antrenorul Barcelonei.

La finalul partidei de pe Etihad Stadium, Pep Guardiola și Zinedine Zidane au stat de vorbă chiar pe teren.

În sferturile de finală ale Ligii Campionilor, Manchester City o va înfrunta pe Lyon, sâmbătă, la Lisabona, pe stadionul ‘Jose Alvalade’.

zidanereal madridliga campionilorzinedine zidanemanchester cityGuardiolapep guardiola