VIDEO | Final cu scandal la Sibiu! Hermannstadt câștigă în fața celor de la Botoșani și ajunge pe loc de play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 28 septembrie 2020, ora 20:14,
hermannstadt

Ardelenii s-au impus cu 2-1 după ce au marcat golul victoriei din penalty, în penultimul minut de joc.

Andrei Chivulete a dictat lovitură de la 11 m la un fault al lui Haruț asupra lui Mayoral, fază la care oaspeții au protestat vehement. Romario a transformat și a adus a doua victorie consecutivă în această stagiune pentru echipa lui Ruben Albes.

Până atunci ambele echipe înscriseseră câte un gol. Gazdele au deschis scorul norocos după ce o minge trimisă în bară a ricoșat în fundașul Șeroni în minutul 8.

Apoi Keyta a egalat în minutul 36, dar oaspeții nu au obținut nici măcar un punct după penaltyul dictat în favoarea celor de la Hermannstadt.

A fost și prima înfrângere pentru moldoveni în acest campionat, iar echipa lui Marius Croitoru a fost depășită în clasament de adversara ei din această seară.