VIDEO | „Fiara” l-a răpus pe Pancu! Gaz Metan Mediaș, victorie la limită cu Poli Iași

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 24 ianuarie 2021, ora 21:26,
GazMetan
GazMetan

Gaz Metan Mediaș s-a impus la limită cu Poli Iași, scor 2-1, meci contând pentru etapa a 18-a din Liga 1.

În minutul 20 al partidei de la Mediaș, gazdele au deschis scorul după un contraatac fulger prin atacantul Luis Nițu (19 ani), servit în fața porții de mijlocașul Ovidiu Horșia (20 ani). Elevii lui Jorge Costa și-au dublat avantajul după trei minute, după ce atacantul portughez, Ricardo Valente (29 ani), l-a surprins pe Brănescu cu un șut la colțul scurt, stabilind și scorul pauzei.

Elevii condușii de Daniel Pancu au reușit să reducă din diferență prin atacantul Uros Djuranovic (26 ani) în minutul 83. Poli Iasi putea egala în ultima fază prin Răzvan Popa (23 ani) dar veteranul Răzvan Pleșca (38 ani) s-a aflat la post.

ECHIPELE DE START

Gaz Metan: Pleșca – Butean, Baco, Matias, Trif – Alceus, Da Silva – Horșia, Chamed, Valente – Nițu

Poli Iași: Brănescu – Onea, Baxevanos, Frăsinescu, Bușu – F. Cristea, R. Popa, Passaglia – Vanzo, Zajmovic, Popadiuc

În urma acestul rezultat Gaz Meta Mediaș a urcat pe locul 8 în Liga 1 cu 23 de puncte, la 3 puncte distanță de ultimul loc ce asigură prezența în play-off, în timp ce Poli Iași rămâne lanterna roșie a clasamentului, cu 15 puncte după 18 runde scurse din acest sezon.