VIDEO | Federer și Djokovici, în sferturile turneului de la Shanghai

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 11 octombrie 2018, ora 18:03,
Federer-Djoko

Roger Federer și Novak Djokovici s-au calificat în sferturile de finală ale turneului de la Shanghai, de categorie Masters 1000. Elvețianul și sârbul sunt principalii favoriți ai competiției din China.

Djokovici (locul 3 ATP) l-a învins pe italianul Marco Cecchinato (locul 21 ATP), scor 6-4, 6-0.

Partida a durat o oră și 11 minute. Novak Djokovici nu a cedat niciodată serviciul.

Djokovici și-a luat revanșa în fața lui Cecchinato pentru eșecul din sferturile de finală ale Openului Franței.

În faza sferturilor de finală la Shanghai, Novak Djokovici va juca împotriva sud-africanului Kevin Anderson (locul 8 ATP).

Roger Federer (locul 2 ATP) l-a învins pe spaniolul Roberto Bautista-Agut (locul 28 ATP), scor 6-3, 2-6, 6-4.

Elvețianul în vârstă de 37 de ani a avut un singur moment de cădere, în setul doi. În rest, Federer nu a cedat niciodată serviciul.

Roger Federer a câștigat turneul de la Shanghai în 2014 și 2017.

În faza sferturilor de finală, Federer va juca împotriva japonezului Kei Nishikori (locul 12 ATP).