VIDEO | Federer, calificare dramatică în sferturile turneului de la Roma! Ce a făcut Nadal

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 16 mai 2019, ora 21:28,
federer madrid

Roger Federer (3 ATP) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Roma, după ce l-a învins pe Borna Coric (15 ATP), scor 2-6, 6-4, 7-6.

Elvețianul de 37 de ani a salvat în tie-break două mingi de meci consecutive. Meciul a durat 2 ore și 31 de minute, iar Federer s-a calificat în faza sferturilor pentru a opta oară în carieră.

Acesta a fost al doilea meci pentru marele tenismen. Federer s-a impus, tot astăzi, împotriva lui Joao Sousa (72 ATP), scor 6-4, 6-3. În următoarul meci, elvețianul îl va întâlni pe câștigătorul duelului Tsitsipas – Fognini.

Tot în faza ”optimilor”, Rafael Nadal (2 ATP) s-a calificat în sferturile turneului de la Roma după doar o oră de joc. Spaniolul l-a învins pe Nikoloz Basilashvili (18 ATP), scor 6-1, 6-0.

De asemenea, Nadal a mai avut meci astăzi cu Jeremy Chardy (42 ATP). Ibericul și-a învins adversarul, tot într-o oră, scor 6-0, 6-1.