VIDEO | Federer acuză condițiile dificile de la Paris. „Totul a fost despre vânt”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 07 iunie 2019, ora 18:57,
federer
federer

Elvețianul Roger Federer (locul 3 ATP) a fost învins de către ibericul Rafael Nadal (2 ATP) în semifinale la Roland Garros, scor 3-6, 4-6, 2-6. Federer a fost vizibil afectat de vântul puternic de la Paris.

A fost al 39-lea meci dintre Federer și Nadal. Rafa este neînvins în ultimele şase întâlniri la Roland Garros.

Elvețianul nu mai ajunsese în semifinale pe zgura de la Paris din 2012.

Primul set a fost în principal despre modul în care te obișnuiești cu condițiile. A fost un vânt incredibil de puternic. A fost foarte complicat, mai ales într-un meci atât de important pentru ambii jucători. Am încercat să văd cât de mult pot să fac. Să joc mai plat sau cu mai mult spin? Doar să țin mingea în teren? Să încerc anumite lucruri? Cred că asta a fost povestea primului set.

În setul doi, a fost un mare regret pentru mine să-mi pierd serviciul la 2-0, cu vântul în spate. Dacă evitam acel moment, poate că setul doi era diferit. Dar cred că este foarte greu să-ți faci serviciul împotriva vântului și cu returul de calitate al lui Rafa. Nu prea rata nicio minge.

Este foarte greu să găsești spații pe teren, mai ales pe vânt, dacă încerci să lovești mingea din plin. Dar vântul a fost o problemă pentru ambii… el a fost mai bun, fără îndoială. Am avut șanse mici astăzi, dar nu suficiente pentru a câștiga„, a spus Roger Federer.

Federer a comis 34 de erori neforțate și a reușit 25 de lovituri câștigătoare. Nadal a avut 19 erori neforțate și 33 de lovituri direct câștigătoare.

În finală, Rafael Nadal va juca împotriva învingătorului din partida Novak Djokovici – Dominic Thiem.