VIDEO | FCSB urcă pe primul loc în Liga 1. Viitorul a jucat în inferioritate aproape tot meciul

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 august 2018, ora 23:13,
viitorul-fcsb

FCSB a câștigat meciul din deplasare cu FC Viitorul, scor 4-1, în etapa a 6-a din Liga 1. Constănțenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 5.

Fundașul Virgil Ghiță a fost eliminat după ce l-a faultat pe Florinel Coman în postură de ultim apărător.

În minutul 32, portarul Viitorului, Valentin Cojocaru, s-a accidentat, iar în locul său a intrat Buzbuchi.

Florinel Coman a deschis scorul în minutul 45. Raul Rusescu l-a ridiculizat pe Țîru, a lobat mingea peste portarul Buzbuchi, balonul a lovit bara transversală, apoi a ricoșat la Coman.

În minutul 52, Dennis Man a dublat avantajul FCSB. Man a înscris în ziua în care a împlinit 20 de ani.

În minutul 62, Bălgrădean a acuzat probleme musculare și a fost înlocuit cu Andrei Vlad.

În minutul 71, Viitorul a început să spere la un egal. Ionuț Vână a înscris după o pasă superbă a lui Ianis Hagi.

În următoarele cinci minute, Viitorul a ratat două ocazii foarte bune, ambele create de Ianis Hagi. Portarul Vlad a avut două intervenții excelente.

În minutul 82Daniel Benzar a risipit emoțiile roș-albaștrilor. Moruţan a luat o acţiune pe cont propriu, l-a găsit excelent pe Jakolis în dreapta, din marginea careului de 16 metri, iar croatul a centrat perfect pentru Daniel Benzar, care a reluat din doi metri.

În minutul 89, Raul Rusescu a înscris primul gol de la revenirea la FCSB. Atacantul în vârstă de 30 de ani a şutat perfect de la distanţă, după o pasă bună a lui Moruţan.

Viitorul: Cojocaru (Buzbuchi 34′) – Lima, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Ciobanu, Băluţă, Vînă – I. Hagi, Drăguş (Houri 64′), Măţan (Boboc 14′). Antrenor: Gheorghe Hagi.

FCSB: Bălgrădean (A. Vlad 64′) – Jakolis, Nedelcu, Filip, Junior Morais – Ov. Popescu, Qaka – Man, Fl. Tănase (Benzar 72′), Coman (Moruţan 46′) – Rusescu. Antrenor: Nicolae Dică.

În urma acestui rezultat, FCSB se află pe primul loc în clasament, cu 13 puncte, iar Viitorul ocupă poziția a noua, cu 7 puncte.

Pentru FCSB urmează meciul de joi cu Rapid Viena, în play-off-ul Europa League. În manșa tur, austriecii s-au impus cu 3-1.