VIDEO | FCSB, pregătită să o detroneze pe Craiova din fotoliul de lider, după victoria cu Chindia Târgovişte

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 noiembrie 2020, ora 23:51,
fcsb grup bucurie

FCSB a câştigat meciul din etapa a 9-a a Ligii 1, împotriva Chindiei Târgovişte, scor 2-0 şi s-a apropiat din nou de liderul Craiova.

Golurile partidei au fost marcate de Iulian Cristea, în minutul 23 şi Florin Tănase, în minutul 56. După meciul care a încheiat etapa a 9-a din Liga 1, FCSB îi suflă în ceafă Universităţii Craiova, liderul la zi al campionatului

Prima repriză a meciului disputat la Giurgiu nu a fost foarte bogată în ocazii. În afară de golul marcat de Iulian Cristea în minutul 23, partida nu a fost una foarte spectaculoasă în prima repriză. Dulca de la Târgovişte şi Vînă de două ori pentru FCSB au mai încercat să anime partida în prima repriză, dar fără niciun rezultat. Astfel scorul la pauză a fost de 1-0.

Repriza a doua a început obişnuit pentru FCSB, cu două schimbări. Sergiu Buş şi Adrian Şut au intrat în locul lui Simion şi Vînă. Prima ocazie din a doua repriză a adus şi al doilea gol al partidei care s-a disputat pe stadionul Astrei. Florin Tănase a punctat cu un şut cu stângulîn minutul 56. Aproximativ 10 minute mai târziU, FCSB putea duce scorul la trei la zero, dar pasa lui Cristea pentru Man a fost prea înceată în faţa porţii, iar un fundaş de la Chindia a respins mingea în corner. O altă ocazie mai semnificativă i-a aparţinut aceluiaşi Dennis Man, dar scăriţa încercată de mijlocaş nu s-a transformat în gol în minutul 73. Până la final nu a mai fost vreo fază semnificativă, iar meciul s-a încheiat cu scorul de 2-0 pentru FCSB.

După victoria din meciul cu Chindia, FCSB s-a apropiat din nou la trei puncte de liderul Universitatea Craiova. Chindia a rămas pe locul 9 în Liga 1, cu 11 puncte adunate în nouă etape. FCSB a ajuns la 21 de puncte în Liga 1 şi s-a distanţat la trei lungimi de campioana CFR.

Citeşte şi EXCLUSIV | Mesajul unui președinte din fotbal pentru contestatarii lui Burleanu: “Degeaba se dau la el”