VIDEO | FCSB nu a reușit s-o învingă pe Academica Clinceni! CFR Cluj rămâne pe primul loc al Ligii I

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 10 mai 2021, ora 23:25,
clinceni – fcsb pantiru

FCSB și Academica Clinceni au remizat, scor 2-2, luni seeară în ultimul meci al etapei a șaptea a play-off-ului Ligii I. Partida s-a disputat la Giurgiu, pe stadionul „Marin Anastasovici”.

Darius Olaru a deschis scorul în minutul 20. Mijlocașul FCSB-ului a fructificat o pasă a lui Tănase, învingându-l pe portarul oaspeților cu un șut de la marginea careului.

Ilfovenii au restabilit egalitatea după doar șase minute. Cordea l-a învins pe Vlad, cu o lovitură de cap.

Academica a intrat în avantaj, în urma unui gol marcat de Raul Rusescu. În minutul 36, atacantul a fructificat o pasă a lui Achim.

După pauză, Straton i-a luat locul lui Vlad, care a acuzat probleme medicale. Patriche l-a agățat în careu pe Tănase, în minutul 53, iar „centralul” partidei a arătat „punctul cu var”, pentru FCSB.

Tănase și-a asumat responsabilizarea executătii loviturii de pedepasă, dar nu l-a putut învinge pe portarul echipei ilfovene. Unul dintre arbitrii asistenți a ridicat fanionul însă, deoarece Ureche nu a stat cu ambele picioare pe linia porții, în momentul executării penalty-ului, așa cum prevede regulamentul.

Penalty-ul a fost repetat, iar de această dată Tănase a înscris.

Cu șapte minute înainte de final, gazdele au solicitat lovitură de pedepasă pentru un presupus henț al lui Patriche, dar centralul a lăsat jocul să continue. În prelungirile partidei, portarul Ureche a scos incredibil o minge trimisă cu capul.

în urma acestui rezultat de egalitate, FCSB a ratat ocazia să urce pe primul loc al clasamentului Ligii I, după ce CFR Cluj a fost învinsă de Sepsi. Campioana en-titre rămâne prima în ierarhie, cu 45 de puncte, cu unul mai mult decât jucătorii pregătiți de Toni Petrea. Academica Clinceni ocupă poziția a șasea, cu 26 de puncte.

Cele două echipe

FCSB: Vlad (Straton ’46) – Creţu, Haruţ, I. Cristea, Radunovic – Vînă (Oaidă ’46), Ov. Popescu, D. Olaru – Moruţan, Fl. Tănase, Oct. Popescu. Antrenor: Anton Petrea

Academica Clinceni: Ureche – F. Achim, Bilali, Patriche, Dobrescu – Cascini, Cebotaru (Tănase ’73) – Ad. Popa (Pîrvulescu ’78), Chandarov (Moulin ’72), Cordea (Pashov ’85) – R. Rusescu (Markovic ’85). Antrenor: Ilie Poenaru

fotbalrealitateaplay offfcsb2-2liga 1academica clinceni