VIDEO | FCSB – Hajduk Split 2-1. GNOHERE, EROUL ROȘ-ALBAȘTRILOR! Gol decisiv în prelungiri și calificare în play-off-ul Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 16 august 2018, ora 23:10,
Gnohere
Gnohere

UPDATE 23:40 Rapid Viena a eliminat Slovan Bratislava, după o victorie cu 4-0 pe teren propriu. În tur, formația din Slovacia s-a impus cu 2-1.

În sezonul trecut de campionat, Rapid Viena s-a clasat pe locul trei în Austria. Lotul acestei echipe este cotat la 32 de milioane de euro, potrivit Transfermarkt.

Min. 90+6: FINALUL MECIULUI! FCSB TRECE CU MARI EMOȚII DE HAJDUK ȘI E ÎN PLAY-OFF-UL EUROPA LEAGUE, ACOLO UNDE VA DA PESTE RAPID VIENA.

Min. 90+3: GOOOOL FCSB! Benzar centrează de pe partea dreaptă, portarul lui Hajduk este depășit, iar Gnohere înscrie printr-o lovitură de cap golul CALIFICĂRII în play-off-ul Europa League. 30.000 de suporteri sunt în DELIR pe Arena Națională!

Min. 90+2: OCAZIE FCSB! Benzar aruncă un balon în careu, însă Nedelcu nu trimite pe poartă printr-o lovitură de cap.

FCSB s-a aruncat în atac în ultimele minute, însă oamenii lui Dică sunt lipsiți de luciditate la finalizare.

Min. 82: GOL HAJDUK! Jairo trece de Teixeira și trimite periculos în careu, iar Said egalează printr-o lovitură de cap. La acest scor, croații sunt în play-off-ul Europa League.

Min. 75: Man șutează pe jos de la marginea careului, însă portarul lui Hajduk reține cu siguranță.

FCSB CERE PENALTY! Teixeira ia o acțiune pe cont propriu și cade în careu după un duel cu Vucur, însă nu se acordă penalty.

INFO: Cosmin Contra, selecționerul României, este și el prezent la duelul dintre FCSB și Hajduk Split.

Min. 53: GOOOOL FCSB! Gnohere înscrie din penalty, după un henț în careu comis de cei de la Hajduk.

INFO: Nedelcu este lovit cu un obiect aruncat din tribune și se alege cu capul spart.

Începe repriza secundă.

Finalul primei reprize. La pauză, FCSB – Hajduk 0-0.

Min. 45:    Tănase este avertizat, iar mijlocașul roș-albaștrilor va fi SUSPENDAT, dacă FCSB ajunge în play-off-ul Europa League.

Gnohere scapă în poziție favorabilă pe finalul reprizei, dar este egoist, nu pasează și trage departe de poarta oaspeților.

Min. 22: Vucur reia cu capul, însă fără emoții pentru Bălgrădean. FCSB are o posesie mai bună, însă ocaziile lipsesc pentru gazde.

Min. 15: PROBLEME PENTRU DICĂ! Iese Filip (accidentat) și intră Nedelcu.

Se joacă prudent pe Arena Națională, așa cum s-a întâmplat și în meciul tur, de la Split. Gazonul de la București este însă mai bun.

INFO: În tribune este și Cristina Neagu, alături de alte colege de la CSM București.

INFO: În tribune sunt în jur de 25.000 de spectatori.

Începe meciul de pe Arena Națională! Coregrafie spectaculoasă realizată de galeria celor de la FCSB.

INFO: Aflat în lotul lui Hajduk, Steliano Filip nu a prins nici măcar banca de rezerve a croaților.

UPDATE: FCSB va începe cu Hajduk în următoarea formulă: Bălgrădean – Benzar, Bălașa, Planic, Morais – Filip, Pintilii – Man, Fl. Tănase, Teixeira – Gnohere

Hajduk Split: Posavec – Juranovic, Vucur, Mikulic, Lopez – Juric, Caktas, Barry – Said, Ivanovski, Fomitschow

De la ora 21:30, FCSB și Hajduk Split se întâlnesc pe Arena Națională, în returul din turul trei preliminar al Europa League.

La meciul de joi seara sunt așteptați în jur de 40.000 de oameni.