VIDEO | Un fost antrenor al CFR-ului e categoric: „FCSB nu are nicio şansă la campionat”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 23 ianuarie 2021, ora 10:58,
coman jpg
coman jpg

FCSB a învins-o pe FC Voluntari cu scorul de 2-1, vineri, pe Arena Naţională, într-un meci din etapa a 18-a a Ligii I de fotbal.

Chiar dacă ocupă prima poziție în clasamentul Ligii I, FCSB se confruntă cu probleme de lot. Roș-albaștrii au doar doi fundaşi centrali valizi. În ultimul sfert de oră al meciului cu FC Voluntari, Andrei Miron a fost schimbat din cauza unei accidentări. Ovidiu Popescu a jucat fundaş central şi a comis un penalty în prelungirile partidei.

Antrenorul Vasile Miriuţă a declarat că FCSB nu are şanse la titlu dacă nu va transfera câţiva jucători importanţi, în special un fundaş central.

Rămân la părerea mea: fără un fundaş central de mare valoare, un mijlocaş central – cu toate că Şut e OK – şi un atacant, n-au nicio şansă la campionat. N-au cum! Azi s-a accidentat Miron, l-au pus pe Popescu fundaş central şi pe Creţu fundaş dreapta.

Nu există ca la o echipă… chiar şi la Târgovişte sau la Baia Mare (n. red – echipa din Liga 3 antrenată de Miriuţă)… să n-ai 3-4 fundaşi centrali. Nu există, ei stau în doi fundaşi centrali”, a spus Vasile Miriuţă la Look Sport+.

Roș-albaștrii s-au impus prin golurile marcate de Dennis Man (38) şi Florin Tănase (71 – penalty), în timp ce pentru ilfoveni a marcat spaniolul Jefte Betancor (90+3 – penalty).