VIDEO | FCSB a câștigat la Mediaș, după ce Gaz Metan a condus la pauză

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 13 august 2018, ora 00:38,
gaz-metan-fcsb

FCSB a câștigat meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-1, în etapa a patra din Liga 1. Bucureștenii au jucat execrabil în prima repriză și au fost conduși la pauză.

Gazdele au deschis scorul în minutul 30, prin Boubacar Fofana. Mijlocașul din Guineea a șutat imparabil din careu, în urma unui corner.

Nicolae Dică a făcut două schimbări la pauză, introducându-i pe Florin Tănase și Harlem Gnohere, iar roș-albaștrii au jucat mult mai bine. Olimpiu Moruţan a egalat în minutul 49, după o pasă inspirată din partea lui Ovidiu Popescu.

Harlem Gnohere a adus FCSB în avantaj, înscriind cu capul din şase metri, în minutul 63.

Florinel Coman a stabilit scorul final în minutul 83, printr-o execuție spectaculoasă.

Gaz Metan Mediaş: Batista – V. Creţu, M. Constantin, Diallo, Buşu – Fofana, I. Cristea – D. Olaru (Stancu ’80), Chamed (Buziuc ’82), Ely Fernandes – Fortes (Aurelio ‘90+1). Antrenor: Mihai Teja.

FCSB: Bălgrădean – Jakolis, Planic, Nedelcu, Junior Morais – Ov. Popescu, Qaka (Pintilii ’75) – Man (Tănase ’46), Moruţan, Florinel Coman – Rusescu (Gnohere ’46). Antrenor: Nicolae Dică.

FCSB are cel mai bun atac din Liga 1 și a urcat pe locul doi în clasament, cu șapte puncte. Gaz Metan Mediaș a înregistrat prima înfrângere din acest sezon.

Clasamentul Ligii 1

Pentru FCSB urmează returul cu formația croată Hajduk Split, joi, în turul trei preliminar din Europa League. 0-0 este scorul după prima manșă.