VIDEO | FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo! Florin Tănase este noul golgheter al Ligii I

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat miercuri, 03 februarie 2021, ora 23:43,
1
1

FCSB a câștigat derby-ul cu Dinamo, cu 1-0, pe arena din „Ștefan cel Mare”. Meciul s-a disputat miercuri seară, în cadrul etapei a 21-a a Ligii I.

Prima ocazie a confruntării a avut loc în minutul 5 și i-a aparținut lui Octavian Popescu. Jucătorul în vârstă de 18 ani a primit o minge de la Ovidiu Popescu, dar a trimis cu o lovitură de cap, pe lângă poarta lui Eșanu.

După trei minute, Florin Tănase a ieșit în evidență, deschizând scorul. Decarul echipei oaspete a trimis în plasă, cu un șut de la marginea careului.Cu acest gol, Tănase a ajuns la cota 15 și a devenit golgheterul campionatului.

Prima ocazie a echipei Dinamo a avut loc în minutul 18 și i-a aparținut lui Adam Nemec. Slovacul a trimis cu capul spre poarta lui Vlad, dar mingea s-a dus peste.

Florinel Coman a fost aproape să dubleze avantajul roș-albaștrilor, în minutul 32. Octavian Popescu i-a pasat de două ori fostului jucător de la Viitorul, dar Coman nu a reușit să înscrie.

florinel-coman-fcsb

În ultimul minut înainte de pauză, Anton a trimis tare spre poartă, dar Vlad a boxat.

FCSB a început tare repriza secundă, iar în minutul 50 Ovidiu Popescu a șutat millimetric pe lângă poartă. Eșandu s-a evidenția la mingea trimisă de Octavian Popescu (56), îndepărtând pericolul pentru Dinamo.

Una dintre cele mai mari ocazii a alb-roșilor s-a consumat în minutul 69. Fabbrini a căutat vinclul porții adverse, dar mingea a trecut la o palmă pe lângă poartă.

Diego-Fabbrini-dinamo

Din minutul 79, Dinamo a evoluat în inferioritate numerică. Steliano Filip a primit al doilea cartonaș galben și, implicit pe cel roșu.

Ultima fază importantă a partidei din „Ștefan cel Mare” s-a consumat cu patru minute înainte de final, când Vukusic a țintit bara porții lui Eșanu.

La ultima fază a meciului, Nepomuceno a trimis la o palmă de poarta lui Vlad, cu o lovitură de cap!

În urma acestei victorii, FCSB a acumulat 48 de puncte și ocupă prima poziție a clasamentului Ligii I. Etapa următoare, roș-albaștrii vor evolua pe teren propriu, cu Academica Clinceni.

De partea cealaltă, Dinamo e pe 9, cu 25 de puncte. Alb-roșii vor evolua, runda următoare, în deplasare, cu Craiova.