VIDEO | FC Voluntari – Astra Giurgiu 1-3! Prima victorie din 2021, pentru echipa lui Eugen Neagoe

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 03 februarie 2021, ora 21:05,
astra-giurgiu

Astra Giugiu s-a impus în deplasarea de la Voluntari, cu 3-1, într-un meci disputat miercuri, în cadrul etapei a 21-a a Ligii 1.

Oaspeții au început bine partida de pe stadionul „Anghel Iordănescu”. Elevii pregătiți de Eugen Neagoe au deschis scorul în minutul 14, prin mijlocașul Albert Stahl.

Giugiuvenii și-au dublat avantajul prin căpitanul Constantin Budescu în minutele de prelungire ale primei reprize, stabilind și scorul pauzei, 0-2.

După revenirea de la vestiare, tot echipa pregătită de Eugen Neagoe a fost mai periculoasă și a mai marcat o dată prin Valentin Gheorghe, în minutul 51.

Gazdele au redus din diferență prin mijlocașul Ion Gheorghe în minutul 70, stabilind scorul final al partidei, scor 1-3.

REZUMATUL PARTIDEI

FC Voluntari: Lavin – I. Costin, Balaur, Fl. Achim, Armaș, Ricardinho – Tavares, Borțoneanu, A. Ivanov – Angelov, Da Veiga Lopes

Astra: M. Popa – Canadija, De Sousa, Jovanovic, David Bruno – Crepulja – Wutrich, Boe Kane, Budescu, V. Gheorghe – Stahl

În urma acestui rezultat, Astra Giurgiu a urcat pe locul 12 în Liga 1 cu 22 de puncte adunate după 21 de partide disputate.

De cealaltă parte, FC Voluntari rămâne penultima în clasament cu 17 puncte strânse după 21 de meciuri scurse din actualul sezon.