VIDEO | FC Botoșani, prima victorie din 2019 în Liga 1, după o fază de senzație

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 01 februarie 2019, ora 19:31,
chiajna-botosani

FC Botoșani a câștigat meciul din deplasare cu Concordia Chiajna, scor 1-0, în etapa a 22-a din Liga 1. A fost prima partidă din România în 2019, după pauza de iarnă.

Italianul Diego Fabbrini a înscris în minutul 72, după o acțiune superbă de contraatac.

Mingea a pornit din propria jumătate a moldovenilor și a fost pasată rapid de Roman, Golofca, Fabbrini și Ongenda. (VIDEO)

Diego Fabbrini (28 de ani), singurul jucător din fotbalul românesc cu selecții în naționala Italiei, a ajuns la 3 goluri în acest sezon al Ligii 1.

Pe final, Fulop putea să dubleze avantajul botoșănenilor, dar a șutat în portar din câțiva metri. (VIDEO)

Chiajna: Caparco – Albu, Marc, Bărboianu – Grădinaru, Ropotan, Gorobsov (Prepeliţă ’79), Fota (Radu ’71) – Măzărache, Bawab (Ivanovici ’76), Guessan. Antrenor: Adrian Falub.

Botoşani: Pap – Dumitraş, Miron, Burcă, Soiledis – Karaboue (Roman ‘69), Rodriguez – Ongenda, Fabbrini, Golofca (Buş ’80) – Fulop (Chindriş ’88). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani s-a apropiat de ultima poziție care asigură participarea în play-off.

De cealaltă parte, Concordia Chiajna continuă seria negativă – 7 eșecuri consecutive și 11 meciuri fără victorie.