VIDEO | FC Botoșani câștigă derby-ul Moldovei și se depărtează de zona retrogradării

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 aprilie 2019, ora 19:14,
botosani-iasi

FC Botoșani a câștigat meciul de pe teren propriu cu Politehnica Iași, scor 3-0, în etapa a 7-a din play-out-ul Ligii 1. Botoșănenii au primit două penalty-uri.

În minutul 30, Lorand Fulop a transformat o lovitură de la 11 metri. Florin Gardoș a comis henț în careu. (VIDEO)

Lorand Fulop a reușit ‘dubla’ în minutul 45, fiind pe fază după șutul lui Golofca. (VIDEO)

În minutul 80, gazdele au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Holzmann.

În minutul 90+3, Mihai Roman a ratat un penalty, după ce a șutat peste poartă.

Mihai Golofca a stabilit scorul final în minutul 90+4, după ce a fost lansat în zonă centrală de către Mihai Roman.

Rezumatul partidei poate fi văzut AICI.

Botoşani: Pap – Patache (Karaboue ’55), Miron, Burcă, Holzmann – Papa, J. Rodriguez – Fabbrini, Ongenda (Oaidă ’69), Golofca – L. Fulop (Roman ’76). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Poli Iaşi: Mino – Rus, Gardoş (Enoh ’55), Frăsinescu, Sin (Teixeira ’66) – Mihăescu, F. Cristea (Panţîru ’46), Nascimento – Sanoh, Platini, W. Semedo. Antrenor: Flavius Stoican.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a depășit Poli Iași în clasament.