VIDEO | FC Botoșani a urcat pe locul patru în Liga 1, după victoria cu Gaz Metan. Al-Maways, decisiv

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 15 februarie 2021, ora 20:36,
botosani victorie

FC Botoșani a câștigat meciul disputat pe teren propriu, cu Gaz Metan, scor 2-1, luni, în etapa a 23-a a Ligii I.

Prima ocazie notabilă a partidei a avut loc în minutul 14. Braun a trimis pe lângă poarta oaspeților, după ce a primit o pasă de la Ongenda.

În prelungirile primei reprize Al-Mawas a marcat pentru FC Botoșai, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Trei minute după pauză, gruparea moldavă a primit penalty după ce Velisar a blocat cu mâna șutul lui Papa. Keyta a înscris de la „punctul cu var”, deschizând scorul.

Gaz Metan a egalat în minutul 68. Yuri a marcat cu o lovitură de cap, iar scorul a devenit 1-1.

După doar un minut, Al-Maways a înscris golul victoriei, scor 2-1.

În urma acestei victorii, FC Botoșani a urcat pe locul patru în clasamentul Ligii I, cu 44 de puncte, în timp ce Gaz Metan rămâne pe nouă, cu 28 de puncte.

1-0gaz metanfotbalrealitateafc botosanivideoliga 1