VIDEO | FC Botoșani a sărbătorit în Kazahstan! Posibilii adversari din turul 2 preliminar al Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 27 august 2020, ora 19:33,
botosani sarbatoare

FC Botoșani s-a calificat în turul doi preliminar al Europa League, după un meci foarte greu cu Ordabasy (Kazahstan). Scorul final a fost 2-1, dar kazahii au ratat ocazii imense în repriza a doua. Moldovenii au sărbătorit victoria în vestiar, dar urmează o confruntare mult mai complicată în faza următoare a competiției.

Toate golurile au fost marcate în prima repriză. În minutul 12, Ordabasy a primit un penalty, dar portarul Pap a apărat șutu lui Diakhate.

Holzmann a deschis scorul pentru Botoșani în minutul 25. Gazdele au egalat în minutul 31, prin fostul dinamovist Mahlangu.

FC Botoșani a replicat imediat, iar Dugandzic a înscris în minutul 33, cu un șut superb.

Imaginile bucuriei din vestiarul celor de la FC Botoșani

❤️?? Strigă FC Botoșani!! ❤️??#WeNeverGiveUp #Calificare #EuropaLeague

Publicată de Fotbal Club Botoșani pe Joi, 27 august 2020

Tottenham sau AC Milan, posibili adversari în turul 2 preliminar

FC Botoșani va avea o misiune aproape imposibilă în runda următoare din Europa League. Moldovenii vor întâlni o echipă din lista capilor de serie, unde se regăsesc ‘granzi’ din Anglia, Italia, Germania sau Turcia.

Capii de serie pentru turul 2 preliminar din Europa League: Tottenham, FC Basel, FC Copenhaga, Wolfsburg, BATE Borisov, Galatasaray, Standard Liege, Granada, AC Milan, Rangers, Rio Ave, Stade de Reims, Dinamo Moscova, Slovan Liberec, Hajduk Split, Kolos Kovalivka, Wilemm II Tilburg, Jablonec, TSV Hartberg.