VIDEO | FC Botoșani a învins-o pe CFR Cluj! Campioana en-titre a ratat ocazia să facă rocada cu FCSB, în clasament

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat luni, 08 februarie 2021, ora 23:22,
botosani
botosani

FC Botoșani a învins-o, pe teren propriu, pe CFR Cluj, scor 2-1, luni seară, în epilogul etapei a 22-a a Ligii I.

Campioana en-titre a suferit prima înfrângere în campionat, de când a fost preluată de Edi Iordănescu.

Totodată, CFR Cluj a suferit prima înfrângere în Liga 1, în deplasare, după 14 luni.

Oaspeții au deschis rapid scorul. În minutul 2, Debeljuh a profitat de o minge respinsă de ardeleni, croatul deschizând scorul cu un șut plasat, de la marginea careului.

În minutul 13 s-a petrecut o fază controversată. Șeroni a fost faultat de Deac la marginea careului, iar gazdele au cerut penalty. Mladinovici a dictat însă, lovitură liberă.

FC Botoșani a restabilit egalitatea în minutul 31. Mihai Roman a centrat din careu, iar Enriko Papa a trimis imparabil, cu o lovitură de cap.

După doar șase minute, gruparea moldavă a trecut în avantaj pe tabela de marcaj. Mihai Roman a dus scorul la 2-1, după ce Papa țintise bara, iar șuturile lui Al Mawas și Braun au fost blocate.

În minutul 81, Păun a scăpat pe contraatac dar nu l-a putut învinge pe Hankic.

În urma acestei victorii, FC Botoșani a urcat pe locul 5 în clasamentul Ligii I, cu 33 de puncte, la egalitate cu Academica Clinceni, ocupanta locului 6.

De partea cealaltă, CFR Cluj nu a profitat de eșecul echipei FCSB. Ardelenii rămân pe locul secund, cu 47 de puncte, la o lungime în spatele liderului Ligii I.