VIDEO | FC Botoșani „a întors-o ca la Ploiești”! Echipa lui Marius Croitoru urcă pe loc de play-off

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 04 februarie 2021, ora 20:47,
FCBotosani1
FCBotosani1

FC Botoșani s-a impus în deplasarea de la Ploiești cu Chindia Târgoviște, scor 2-3, meci contând din cadrul etapei a 21-a a Ligii 1.

Gazdele au început bine partida de pe „Ilie Oană”. Elevii pregătiți de Emil Săndoi au deschis scorul în minutul 6 prin Daniel Popa din penalty.

Târgoviștenii și-au dublat avantajul după doar 5 minute după autogolul lui Alexandru Țigănașu.

Oaspeții au redus din diferență prin albanezul Realdo Fili în minutul 26.

Elevii lui Marius Croitoru au restabilit egalitatea în minutul 42 prin Hamidou Keyta, stabilind și scorul pauzei 2-2.

Golul de trei puncte pentru FC Botoșani a fost marcat de Andrei Chindriș în minutul 77.

Chindia Târgoviște: Aioani – Căpușă, Pițian, Fomba, C. Dinu – M. Costea, V. Rață, M. Dulca, Dumitrașcu – D. Popa, D. Florea

FC Botoșani: Hankic – Patache, Șeroni, Chindriș, Țigănașu – Ongenda, J. Rodriguez, E. Papa – Croitoru, Al Mawas, H. Keyta

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 5 în Liga 1 cu 30 de puncte strânse în 21 de meciuri jucate.

De cealaltă parte, Chindia Târgoviște a căzut pe poziția a 7-a cu 28 de puncte adunate în tot atâtea partide disputate din acest sezon.