VIDEO | Faza halucinantă din Petrolul – Rapid, sub lupa lui Florin Chivulete: ”Nicio greșeală a brigăzii!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 11 iulie 2020, ora 23:02,
petrolul rapid

Fostul arbitru Florin Chivulete (56 ani) a comentat faza halucinantă din derby-ul Petrolul – Rapid, scor 0-0.

În repriza secundă a derby-ului de la Ploiești, petroliștii au ratat o lovitură de la 11 metri de trei ori, iar tânărul portar Mihai Popa (19 ani) a fost eliminat după ce nu a rămas pe linia porții de două ori la rând.

Florin Chivulete a analizat faza care a strânit controverse la finalul meciului. Rapidiștii au ieșit la atac, însă fostul arbitru îi contrazice și este de părere că brigada condusă de Iulian Dima nu a comis nicio grșeală.

”Astă seară am văzut o demonstrație de cunoaștere a noilor legi ale jocului. acestea cer în mod expres că pentru părăsirea liniei porții se impune repetarea executării. cum asta s-a întâmplă în mod evident de două ori, este excepțională intervenția lui Ferencz Tunyogi din Zalău.

În conformitate cu noile schimbări făcute de IFAB, consider memorabilă prestația acestui excepțional asistent. Eliminarea lui Popa, la fel, excepțional de bine apreciată. La prima abatere se da galben, iar pentru încălcarea repetată a primit corect al doilea galben. demonstrație de cunoaștere a legilor jocului. Nicio greșeală în repriză a doua a brigăzii!” a declarat Florin Chivulete la Radio Sport 1.

Despre meciul din această seară dintre Petrolul și Rapid, dar și despre șansele de promovare ale trupei din Grant vor vorbi duminică la Realitatea Sportivă, de la ora 18:00, antrenorul Rapidului, Dan Alexa și omul care a crezut în revenirea giuleștenilor în Liga 1, primarul Sectorului 1, Dan Tudorache.