VIDEO EXCLUSIV | Promovatele în Liga 1, decise de arbitraje? Pancu: „Sunt mult prea multe decizii împotriva Rapidului”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 martie 2020, ora 15:57,
Daniel Pancu

Rapid acuză arbitrajul lui Florin Ovidiu Mazilu în meciul din deplasare cu Poli Timișoara, scor 0-0. Giuleștenii au jucat în inferioritate numerică din minutul 8. La emisiunea ‘Realitatea Sportivă’ de la Realitatea Plus, Daniel Pancu a declarat că echipa lui a fost dezavantajată în acest sezon, iar deciziile eronate ale arbitrilor pot influența clasamentul final din Liga a 2-a.

În primele minute ale meciului de la Timișoara, Cherecheş (Poli) şi Băjan (Rapid) s-au ciocnit cap în cap. Băjan a fost eliminat, iar Cherecheş a fost înlocuit şi a fost dus la spital.

Rapidiștii au anunțat că fundașul lor a suferit un traumatism cranio-cerebral.

Robert Băjan a suferit un traumatism cranio-cerebral, plagă contuză, însă a fost eliminat în minutul 8 al partidei cu…

Publicată de FC Rapid 1923 pe Duminică, 1 martie 2020

Sunt dezamăgit de arbitraj și nu e prima dată. Lucrurile sunt clare, evidente! Am rămas în 10 oameni din minutul 5, e foarte greu. Jucătorii s-au comportat fantastic. Ultimele două egaluri eu le consider victorii. Pe lângă acea eliminare eronată, mai sunt două faze clare la care trebuia să se dea penalty. Sunt mult prea multe decizii împotriva Rapidului în acest an.

În clasament suntem bine, dar sunt numai greșeli în aceeași direcție. Sunt lucruri evidente, care influențează clasamentul final. Greșelile de arbitraj vor cântări foarte mult. Sper ca Rapid să fie a doua echipa promovată. Ne batem cu Mioveni, Petrolul, Turris, FC Argeș.

Ne dorim doar ca fotbalul să fie jucat pe teren, nu cerem ajutoare, nu cerșim nimic, doar să fie corecți! Jucătorii au dat dovadă de caracter fantastic și unitate de grup. Sunt conștienți de forța lor. Am jucat trei reprize din patru în inferioritate numerică și nu s-a văzut acest lucru„, a spus Daniel Pancu la emisiunea ‘Realitatea Sportivă’ de la Realitatea Plus.