VIDEO | Eurogol la Brighton! Chelsea a început sezonul cu victorie

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 15 septembrie 2020, ora 10:20,
chelsea
chelsea

Chelsea a închis prima etapă din Premier League cu o victorie în deplasare, 3-1 pe terenul lui Brighton. Reece James a înscris primul său gol pentru londonezi cu o execuţie pe care nu o va uita niciodată.

Oamenii lui Lampard au condus după golul lui Jorginho din prima repriză, însă gazdele au reuşit să egaleze în partea a doua a meciului. Brighton s-a bucurat numai două minute după golul lui Trussard.

Reece James a readus echipa lui Frank Lampard în avantaj cu o torpilă de la 25 de metri. Mingea s-a dus direct în vinclul porţii şi a şters bara înainte de a scutura plasa.

Pentru fundaşul în vârstă de 20 de ani a fost primul gol marcat în Premier League.

Zouma, cu o reluare deviată, a stabilit scorul final, 3-1 pentru Chelsea.

• Brighton – Chelsea 1-3

Manchester City şi Manchester United vor debuta mai târziu în campionat. Ambele echipe au fost implicate în fazele finale din Champions League şi Europa League.