VIDEO | Espanyol Barcelona, marea surpriză din campionatul Spaniei

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 noiembrie 2018, ora 08:40,
Espanyol
Espanyol

Espanyol Barcelona a câștigat meciul de pe teren propriu cu Athletic Bilbao, scor 1-0, în etapa a 11-a din campionatul Spaniei. Catalanii sunt revelația sezonului, ocupând locul doi în clasament.

Într-o partidă cu puține ocazii clare de gol, Borja Iglesias a înscris în minutul 40.

Atacantul spaniol, care a reușit 6 goluri până acum, a avut alte două șanse excelente în ultimul sfert de oră, dar le-a irosit.

Espanyol Barcelona, antrenată din această vară de Juan Rubi, are a doua cea mai bună apărare din LaLiga (după Atletico Madrid) și a urcat pe locul doi în clasament, la trei puncte de rivala FC Barcelona.

Athletic Bilbao, finalista Europa League din 2012, este în cădere liberă, aflându-se în zona retrogradării. Bascii sunt fără victorie din prima etapă de campionat.