VIDEO | Eșec pentru naționala României U17, în calificările pentru EURO 2020

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 24 octombrie 2019, ora 20:29,
romania u17
romania u17

Echipa națională sub 17 ani a României a pierdut meciul cu Elveția, scor 0-1, primul din cadrul turneului de calificare la EURO 2020, disputat la Centrul Național de Fotbal Buftea.

Unicul gol al partidei a venit în urma unei faze fixe, Fink înscriind cu capul în urma unui corner, în minutul 37 al partidei.

În a doua repriză, jucătorii au încercat egalarea, Niță și Bodișteanu nereușind să fructifice ocaziile avute, scrie site-ul FRF.

ROMÂNIA: 1.Popa-cpt – 2. Pantea, 3. Dănuleasa, 4. Sîrbu, 5. Lazăr – 8. Pandele, 6. Nechita (17. Gheralia 63)- 11. Niță, 10. Bodișteanu (20. Mălăele 80), 7. Andronache – 9. Tudor (18. Negoescu 63). Selecționer: Adrian Văsâi.

ELVEȚIA: 1. Hübel – 15. Amenda, 4. Fernandes, 5. Hajdari, 2. Shala – 6. Willimann-cpt, 20. Owusu – 16. Chiappetta (8. Rupp 22), 11. Hunziker (18. Crescenti 77), 7. Dantas Fernandes (10. Vukelic 71), 9. Fink (19. Rossier 89)Selecționer: Stefan Marini.

Următorul meci al României din cadrul turneului de calificare este programat duminică, 27 octombrie, de la ora 19:00, împotriva Rusiei.

Rezultatele și programul complet al turneului de calificare:

24 octombrie
Rusia – San Marino 7-0
România – Elveția 0-1

27 octombrie
ora 15:00: Elveția – San Marino (CNF Buftea)
ora 19:00: Rusia – România (CNF Mogoșoaia)

30 octombrie, ora 18:00
San Marino – România (CNF Mogoșoaia)
Elveția – Rusia (CNF Buftea)

Clasament: Rusia 3p, Elveția 3p, România 0p, San Marino 0p

Primele două clasate în cele 13 grupe de calificare, alături de cele mai bune 4 locuri trei, se vor califica la Turul de Elită din primăvara anului 2020, cărora li se alătură Spania și Anglia.

La Campionatul European Under 17, găzduit de Estonia la finalul lunii mai 2020, vor participa câștigătoarele celor 8 grupe de la Turul de Elită și cele mai bune șapte locuri secunde, alături de țara-gazdă.