VIDEO | Emoţii pentru Lucescu. Al Hilal, calificare dramatică în sferturi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 04 ianuarie 2020, ora 10:43,
razvan-lucescu-al-hilal

Al-Hilal îşi continuă parcursul şi în Cupa Regelui din Arabia Saudită. Echipa lui Răzvan Lucescu s-a calificat în sferturile competiţiei după un duel dramatic în optimi.

Cu Al Faisaly, în deplasare, oamenii lui Lucescu au condus de două ori, însă gazdele au reuşit să egaleze de fiecare dată, iar partida a intrat în prelungiri. 2-2 a fost rezultatul de pe tabelă şi după 120 de minute de joc.

S-a ajuns la lovituri de departajare, unde portarul Abdullah Al Maiouf a fost eroul oaspeţilor. Goalkeeper-ul lui Al-Hilal a transformat cea de-a cincea lovitură a oaspeţilor şi a apărat cea de-a şasea execuţie a gazdelor. Nawaf Al Abid a transformat penalty-ul care a dus echipa lui Lucescu în semifinalele competiţiei.

Pentru Al Hilal urmează un derby în campionat. Echipa lui Răzvan Lucescu va întâlni Al Ahli pe propriul teren, meci care se va disputa pe 7 ianuarie.