VIDEO | ‘El Clasico’ din Cupă va fi decis pe Bernabeu. Ce au spus Solari și Valverde

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 07 februarie 2019, ora 11:11,
barca-real
barca-real

FC Barcelona și Real Madrid au remizat în prima manșă din semifinalele Cupei Spaniei, scor 1-1, pe ‘Camp Nou’. Ambii antrenori s-au declarat mulțumiți de calitatea jocului și încrezători că vor obține calificarea în finală pe arena ‘Santiago Bernabeu’.

Madrilenii au deschis scorul în minutul 6, prin Lucas Vazquez, dar catalanii au restabilit egalitatea prin brazilianul Malcom în minutul 58.

Căpitanul Barcelonei, Leo Messi, a fost rezervă şi a intrat pe teren în minutul 68. Starul argentinian a fost menajat ca urmare a unor probleme la coapsa dreaptă.

Este un rezultat care ne dă șanse pentru retur. Sigur, va trebui să marcăm. A fost un meci intens. Real a început foarte bine, a marcat devreme, dar încet-încet am revenit în joc. Atacanții trăiesc pentru goluri, Malcom a avut multe ocazii. Sperăm că ne va ajuta în continuare„, a spus Ernesto Valverde la finalul partidei.

Mă voi concentra pe faptul că a fost un meci frumos, cu multă calitate și schimbări de situație. Am avut șanse să marcăm în ambele reprize… ocaziile lui Vinicius Jr. și Gareth Bale. Este greu să vorbești despre justiție în fotbal. Este un rezultat deschis, orice se poate întâmpla în retur. Meciul a fost o confirmare a faptului că acest grup de jucători muncește foarte bine. Sunt mulțumit de ce am văzut azi. Vrem să luăm lucrurile pas cu pas. Cupa este o competiție frumoasă, luptăm pentru a o câștiga, dar acum ne concentrăm asupra următorului meci din LaLiga„, a precizat Santiago Solari, antrenorul lui Real Madrid.

Finalista din Cupa Regelui se va decide pe 27 februarie, pe stadionul ‘Santiago Bernabeu’ din Madrid.

antrenorernesto valverdecupa spanieireal madridSantiago SolariEl Clasicobarcelonasolarivalverdesemifinale