Royal Antwerp, echipa antrenată de către Ladislau Boloni, a obținut calificarea în preliminariile Europa League, după victoria dramatică de pe teren propriu cu Charleroi, scor 3-2.

A fost finala play-off-ului din campionat pentru ultimul loc de Europa League. Antwerp va începe în turul doi preliminar, în luna iulie.

Charleroi a condus cu 2-0 după 12 minute, grație reușitelor lui Osimhen (1′) și Dessoleil (12′).

În doar zece minute, gazdele au egalat, după reușitele lui Mbokani (16′) și Refaelov (22′ – penalty).

Charleroi a rămas în inferioritate numerică după eliminarea fundașului Zajkov, la faza penalty-ului.

În minutul 67, golgheterul Mbokani a adus-o pe Antwerp în avantaj.

S-au stabilit echipele care vor reprezenta Belgia în sezonul viitor al cupelor europene. Genk (campioana) și Club Brugge joacă în Liga Campionilor, iar Standard Liege și Antwerp participă în Europa League.