VIDEO | Două din două pentru Mutu! „Tineretul”, victorie facilă în Malta

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 08 septembrie 2020, ora 20:56,
romania u21
romania u21

Naţionala de tineret a obţinut a doua victorie din mandatul lui Adrian Mutu. Tricolorii mici s-au impus fără probleme în Malta şi continuă cursa de calificare spre turneul final EURO 2021.

În Malta, Dennis Man a deschis scorul rapid (minutul 6) după ce a scăpat singur spre poarta adversă. Lansat de Valentin Mihăilă, atacantul de la FCSB a finalizat elegant după ce şi-a fentat un adversar în interiorul careului.

Valentin Costache a înscris pentru 2-0 în minutul 41. Atacantul lui CFR Cluj a transformat un penalty obţinut de Mihăilă.

În repriza a doua, tricolorii lui Mutu au mai punctat o dată prin Haruţ, după un corner executat de colegul său de la FC Botoşani, Cîmpanu.

S-a terminat 3-0 pentru România U21, care rămâne la trei puncte în urma liderului Danemarca în clasamentul Grupei 8 din preliminariile EURO 2021 U21.

România mai are de disputat trei meciuri în campania de calificare. În ultimul, tricolorii mici vor întâlni chiar Danemarca, pe propriul teren.

CITEŞTE ŞI: Naţionala, la Maxim! “Ăsta este cuvântul cel mai folosit!”