VIDEO | Dorin Rotariu, umilit în Europa League! Astana a primit șase goluri în Olanda

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 24 octombrie 2019, ora 22:22,
Dorin Rotariu

FC Astana, cu Dorin Rotariu integralist, a pierdut în deplasare cu AZ Alkmaar, scor 0-6, în grupa L din Europa League. Echipa din Kazahstan are înfrângeri pe linie după trei runde.

A fost un meci neașteptat de dezechilibrat la Den Haag. Raportul ocaziilor de gol a fost 35-5, iar cel al șuturilor pe poartă 15-1. AZ Alkmaar a avut o posesie de 68%.

Teun Koopmeiners a deschis scorul în minutul 39, din penalty.

Myron Boadu a dublat avantajul gazdelor în minutul 43. Calvin Stengs a înscris pentru 3-0 în minutul 77.

Teun Koopmeiners a înscris din nou în minutul 83.

Era 5-0 pentru Alkmaar în minutul 85, după reușita lui Yukinari Sugawara.

Oussama Idrissi a stabilit scorul final după golul înscris în minutul 90+2.

În celălalt meci din grupă, Manchester United s-a impus în Serbia cu Partizan Belgrad, scor 1-0.

Dorin Rotariu (24 de ani) joacă la Astana din februarie 2019. A reușit 8 goluri și 5 pase decisive.