VIDEO | Dominație Mercedes în Azerbaidjan! Cine a câștigat MP de Formula 1 de la Baku

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 28 aprilie 2019, ora 16:13,
Formula 1
Formula 1

Piloții Mercedes, Lewis Hamilton și Valtteri Bottas, au dominat Marele Premiu de Formula 1 al Azerbaidjanului, pe circuitul stradal de la Baku. Cu toate acestea, Charles Leclerc de la Ferrari a fost desemnat ‘pilotul zilei’.

Tânărul monegasc Charles Leclerc (21 de ani) s-a aflat în fruntea cursei mai multe tururi, dar a acuzat din nou anumite probleme cu monopostul. După jumătatea cursei, pilotul de la Ferrari a raportat că pierde viteză, apoi a cedat mai multe poziții.

În cele din urmă, Leclerc a încheiat pe locul 5. La final, a fost desemnat ‘cel mai bun pilot al zilei’, grație voturilor fanilor. Astăzi, Charles a reușit cel mai rapid tur de circuit.

Finlandezul Valtteri Bottas s-a impus la Baku, fiind cu 1,52 de secunde mai rapid decât coechipierul său de la Mercedes, Lewis Hamilton.

Bottas a pornit din pole position, dar a avut ceva emoții, fiind la un moment dat pe poziția a patra. Pentru Valtteri (29 de ani) este a doua victorie consecutivă din acest sezon (după triumful din Marele Premiu al Chinei) și doar a cincea din carieră.

Podiumul în Azerbaidjan a fost completat de către germanul Sebastian Vettel (Ferrari), de patru ori campion mondial.

Momentul tensionat al zilei a fost coliziunea dintre Daniil Kvyat (Toro Rosso) și Daniel Ricciardo (Renault Sport). Australianul a fost de vină, după ce l-a acroșat în mod neglijent pe rus. Ambii au fost nevoiți să abandoneze.

După patru runde, Valtteri Bottas și Lewis Hamilton domină clasamentul piloților, iar Mercedes ierarhia constructorilor.

valtteri bottasHamiltonazerbaidjanleclercsebastian vettelbakuformula 1bottasferrrarilewis hamilton