VIDEO | Dinamo respiră greu. Victorie cu emoții în meciul cu FC Voluntari

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 27 septembrie 2019, ora 21:27,
gol montini
gol montini

Dinamo a câștigat greu, 2-1, meciul cu FC Voluntari disputat în Ștefan cel Mare. Câinii au încheiat partida în inferioritate numerică. FC Voluntari a ajuns la cea de-a șasea înfrângere la rând.

Dinamo a avut prima ocazie în minutul 3. Montini a încercat o execuție pretențioasă, iar mingea a trecut pe lângă poartă.

FC Voluntari, ultimul loc în Liga I, a replicat prin Țâră și Ebralidze, însă tabela a rămas intactă până la pauză.

Dinamo a deschis scorul în minutul 51. Nistor a centrat perfect din lovitură liberă, iar Montini a reluat cu capul de la marginea careului mic.

Cea mai frumoasă fază a meciului a fost reușită de Nistor, în minutul 60. Căpitanul dinamovist a fost blocat de două ori de Mitrev.

Arbitrul Sebastian Colțescu a acordat penalty pentru FC Voluntari, după un fault comis de Popescu, în minutul 62.

Căpățână a tras însă slab, iar Piscitelli a reușit să apere.

Dinamo a rămas în inferioritate numerică în minutul 70. Colțescu i-a arătat lui Sorescu cel de-al doilea galben, pentru simulare.

În minutul 75, FC Voluntari avea să obțină egalarea. Surprinși la un corner, dinamoviștii l-au scăpat pe Balaur, care a înscris cu un șut din prima, de la 10 metri.

Două doar trei minute, Dinamo a revenit în avantaj. Puljic a înscris din pasa lui Nistor, pentru 2-1.

Finalul a fost încins, iar câinii au fost aproape să ia gol în două rânduri.

Puljic a respins în bara propriei porți, în minutul 89, iar Ebralidze a ratat de puțin vinclul porții lui Piscitelli, în prelungiri.