VIDEO | Dinamo, număr record de înfrângeri în sezonul regulat! Uhrin: “Gaz Metan merită să fie în play-off”

Dinamo București a pierdut meciul din deplasare cu Gaz Metan Mediaș, scor 0-1, în etapa a 26-a din Liga 1. ‘Câinii roșii’ au înregistrat un număr record de înfrângeri în sezonul regulat, 12, și vor juca din nou în play-out.

Ultima oară când Dinamo a înregistrat 12 înfrângeri s-a întâmplat în sezonul 2014-2015, când în prima ligă jucau 18 echipe și nu era sistemul play-off/play-out.

La Mediaș, Dumitru Cardoso a înscris în minutul 14. În repriza a doua, ambele echipe au ratat ocazii uriașe de gol.

Vreau să-i felicit pe cei de la Gaz Metan pentru că au ajuns în play-off. Echipa noastră a jucat bine, dar fără efect. Nu ne-am creat suficiente ocazii de gol, am avut două faze mari și n-am reușit să înscriem. Asta a fost cheia meciului. Gaz Metan are o șansă și înscrie, cu puțin noroc. Merită să fie în play-off, pentru că au strâns puncte și au jucat bine până acum. Am fost motivați, că am jucat pentru noi, nu pentru altcineva. Am vrut să câștigăm, în ultimele minute a urcat și Puljic în atac. Dar n-am reușit“, a spus Dusan Uhrin la finalul partidei.

Dinamo va începe play-out-ul cu 17 puncte, după înjumătățire, fiind a doua clasată, după FC Viitorul (20 de puncte).