VIDEO | Dinamo a câștigat Cupa României la handbal masculin

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 13 septembrie 2020, ora 20:22,
dinamo
dinamo

Echipa de handbal masculin Dinamo București a câștigat Cupa și Supercupa României, după victoria cu HC Dobrogea Sud Constanţa, scor 24-21 (11-10), în Sala Polivalentă din Sfântu Gheorghe.

Federația Română de Handbal a decis ca Supercupa României să fie acordată automat, pe fondul pandemiei de coronavirus.

Meciul a fost unul echilibrat în primele sale 40 de minute, niciuna din cele două echipe nereuşind să aibă un avantaj mai mare de un gol pe tabelă.

În repriza a doua, Dinamo a marcat şase goluri consecutive şi s-a desprins decisiv, 21-15.

Bucurie suprema! Asta e Dinamo!!!!

Publicată de Dinamo pe Duminică, 13 septembrie 2020

Pentru Dinamo au înscris Javier Humet (6 goluri), Ante Kuduz 6, Stefan Vujic 5, Valentin Ghionea 4, Nicuşor Negru 1, Andras Szasz 1, Mohamed Mamdouh Hashem Shebib 1.

Golurile echipei constănțene au fost reuşite de Vitali Komogorov 6, Zoran Nikolic 5, Ciprian Şandru 3, Irakli Cikovani 1, Alexandru Andrei 2, Ionuţ Nistor 1, Gabriel Ilie 1, Igor Radojevic 1, Daniel Susanu 1.

OLE, OLE, OLE, OLEEE, EVENT, EVENT! ????

OLE, OLE, OLE, OLEEE, EVENT, EVENT! ????Încă un EVENT la handbal! Nimeni nu ne poate opri! FELICITĂRI, DULĂILOR!#event#FamiliaDinamo#ProgramDDB – www.programddb.ro

Publicată de Peluza Catalin Hildan-Dinamo pe Duminică, 13 septembrie 2020

Dinamo şi-a trecut în palmares a cincea Cupă a României, după cele din 1979, 1982, 1988 şi 2017.

În finala mică a Cupei României, SCM Politehnica Timişoara a învins-o pe CSM Bacău cu 30-28 (16-13).