VIDEO | Dezastrul continuă la Monaco! Formația din Principat a fost eliminată din Cupa Ligii

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat miercuri, 30 ianuarie 2019, ora 13:52,

Guingamp și AS Monaco au disputat prima semifinală din Cupa Ligii, iar meciul s-a decis la loviturile de departajare.

Partida a început prost pentru monegasci, iar în minutul 14 Vainiquer a fost eliminat pentru o intrare dură asupra unui adeversar. Desfășurarea jocului avea să curgă în avantajul lui Guingamp. Surprinzător, în minutul 18 Rony Lopes a deschis scorul, iar în minutul 24 Aleksandr Golovin punctează pentru 0-2 în favoarea lui Monaco, stabilind și scorul pauzei.

În partea a doua, Guingamp a forțat, fiind avantajată și de omul în plus. Acest lucru s-a văzut încă din minutul 46 când Alexandre Mendy a redus din diferență. În minutul 55 Marcus Thuram a primit o pasa excelentă de la Ronny Rodelin și a trimis un șut fenomenal care l-a lăsat fără replică pe Subasic.

Până la sfârșitul celor 90 de minute, Guingamp a mai beneficat de două ocazii mari de gol, însă portarul monegascilor a parat șuturile lui Christophe Kerbrat și Marcus Coco. De partea cealaltă, Monaco nu a mai contat în atac, nemaivând niciun șut pe spațiul porții, iar meciul avea să se decidă la loviturile de departajare.

Henrichs, Glik și Diop au ratat pentru oaspeți, în timp ce pentru Guingamp, Eboa și Thuram nu au reușit să îl învingă pe Subasic de la punctul cu var. Guingamp a câștigat meciul cu 3-2 după loviturile de departajare și mai înfinge încă un pumnal în orgoilul rănit al celor de la AS Monaco.

După plecarea lui Henry și revenirea lui Jardim, obiectivul echipei este salvarea de la retrogadare. Pe locul 19 se află Monaco în Ligue 1.