VIDEO | Deținătoarea trofeului a fost eliminată de la US Open

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 04 septembrie 2018, ora 22:08,
Stephens-Sevastova

Americanca Sloane Stephens (locul 3 WTA) a pierdut meciul cu letona Anastasija Sevastova (locul 18 WTA), scor 2-6, 3-6, în sferturile de finală ale Openului Statelor Unite.

Partida a durat o oră și 25 de minute. Stephens, campioana en titre, a prins o zi foarte slabă la serviciu și a comis multe erori neforțate (28).

Sloane Stephens (25 de ani) era favorită clară, mai ales că o învinsese pe Anastasija Sevastova acum o lună la Montreal, în sferturile de finală (scor 6-2, 6-2).

Anastasija Sevastova (28 de ani) ajunge pentru prima dată în semifinalele unui turneu de Mare Șlem. Sportiva din Letonia are cel mai bun an al carierei, în care a câștigat turneul de la București.

Sevastova se oprise în faza sferturilor de finală la ultimele două participări la US Open. Pentru un loc în finală, Anastasija va juca împotriva învingătoarei din partida Serena Williams (SUA, locul 26 WTA) – Karolina Pliskova (Cehia, locul 8 WTA).