VIDEO | Derby-ul din Ştefan cel Mare s-a terminat cu victoria CFR-ului! Clujenii s-au apropiat la un punct de liderul Craiova

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 17 decembrie 2020, ora 23:23,
Dinamo CFR
Dinamo CFR

Meciul dintre Dinamo şi CFR Cluj din etapa a 14 a Ligii 1 s-a terminat cu victoria ardelenilor, scor 2-0.

Golurile partidei au fost marcate de Gabriel Debeljuh în minutul 14 şi de Adrian Păun în minutul 44, după un penalty obţinut de acelaşi Debeljuh.

În prima repriză meciul a fost unul destul de spectaculos, cu ocazii la ambele porţi, în urma cărora au rezultat două goluri.

Prima ocazie a meciului i-a aparţinut lui Carnat, care a scăpat singur cu Mejias, însă portarul are o intervenţie excelentă. Nu a mai durat mult, iar în minutul 14 Debeljuh a deschsi scorul, după ce şutul său a fost deviat uşor de Andrei Radu.

Dinamo a încercat să vină cu o replică, însă reluarea cu latul a lui Grigore la un corner nu a prins cadrul porţii lui Bălgrădean.

Un duel dintre Debeljuh şi Puljic s-a soldat cu un penalty pentru oaspeţi în finalul reprizei. Păun pune mingea pe punctul cu var şi transformă lovitura de la 11 metri, iar scorul la pauză arăta pe tabelă 2-0 pentru oaspeţi.

Citeşte şi Tibi Ghioane și Gabi Tamaș, în doliu! O nouă tragedie lovește fotbalul românesc

Repriza a doua nu a fost nici ea una săracă în ocazii. Dinamo a avut prima ocazie în minutul 47 prin Nemec, dar lovitura sa de cap s-a dus peste poartă. Anton în minutul 51 şi Juan Camara în minutul 54 au mai fost periculoşi la poarta lui Bălgrădean.

În minutul 72 Magaye Gueye prinde un şut din afara careului, însă portarul oaspeţilor este la post. Restul meciului s-a jucat pe contre, iar la final s-a terminat jocul ca în prima repriză, scor 2-0 pentru CFR Cluj.

După acest meci, CFR Cluj rămâne pe locul 3 în Liga 1, unde acumulează 30 de puncte, la fel câte are şi FCSB. Dinamo se situează şi ea pe locul 10 în Liga 1, cu 15 puncte adunate din 14 jocuri disputate până acum.

Citeşte şi Şumudică a dat bani tuturor angajaţilor de la Gaziantep! ,,Aici este o familie, nimeni nu poate fi orfan”